Czym jest „Blind Tasting”?

blindtasting

W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy Was zagłębić w temat Blind Tasting’u. Spróbujemy Wam w stu procentach wyjaśnić, czym jest to doświadczenie, omówimy również proces przebiegu takich zajęć, ale uzasadnimy także, dlaczego warto wziąć udział właśnie w takim spotkaniu 🙂

Pewnie tą nazwę słyszycie po raz pierwszy i pewnie usłyszawszy na początku pomyśleliście, że to coś związanego z kosmosem, racja? Przynajmniej nasze były takie pierwsze skojarzenia 🙂

A „Blind Tasting” tłumacząc bezpośrednio na język polski to nic innego niż degustacja w ciemno, która nie tylko wpływa na zmianę odczuwania smaku potraw, ale także otwiera przed nami nieznany dotąd świat doznań organoleptycznych, a przede wszystkim dostarcza wiele niezapomnianych wspomnień oraz wrażeń, o których potem można opowiadać i opowiadać.

Samo przygotowanie gości do posiłku, w tym przedstawienie reguł zachowania i wprowadzenia gości do ciemnego pomieszczenia, wprowadza nietuzinkowy klimat. Różnego rodzaju dźwięki serwowane podczas kolacji, pobudzają odpowiednio zmysły i wyzwalają wyobrażenia o tym, co za chwilę znajdzie się w naszym żołądku.

Menu kuchni molekularnej, przygotowane przez szefów kuchni MoleKuLar nie tylko zaskakuje swoją różnorodnością, ale również sposobem doboru oryginalnych smaków i nietypowych ich zestawianiu w obrębie jednej potrawy. Smażone w wodzie polędwiczki wołowe podawane z pianką cytrynową i musem miodowo-musztardowym, czy też serwowane na deser bita śmietana, mrożona do temperatury – 196* dają uczestnikom możliwość poznania potencjału drzemiącego w swoich zmysłach oraz niemalże usłyszenia smaku jedzenia w kompletnych ciemnościach.

Podczas realizacji zajęć szefowie kuchni MoleKuLar opowiedzą o ciekawostkach związanych z wpływem muzyki na percepcję naszych wszystkich zmysłów, ze szczególnym uwzględnieniem zmysłu smaku. Czy wiecie, że rodzaj muzyki wpływa na obfitość zjadanych przez nas potraw? Czy wiecie, że rodzaj muzyki wpływa na odczucia smakowe? A kolejną ciekawostką jest fakt, że bez węchu człowiek odczuwa tylko 80% smaku.

Istnieją 2 opcje serwowania potraw:

– kelnerzy są osobami niewidomymi,

– kelnerzy wyposażeni są w noktowizory.

Czas trwania zajęć około 2 godzin.

Drugie z magicznych spotkań odbędzie się w oryginalnej lubelskiej restauracji, w miejscu, w którym wszystko odbywa się w całkowitej ciemności… Klasyczne i wyszukane potrawy smakują inaczej, gdy są zagadką dla gości. Wizyta w takim miejscu wyostrza zmysły smaku, węchu oraz słuchu. Wykwalifikowani kelnerzy, zaopatrzeni w noktowizor, doprowadzą uczestników do stolików ustalając wcześniej: czego nie lubią, czego nie chcą jeść i na jakie składniki są uczuleni oraz wyjaśnią, co zrobić, by wyjść z ciemności do toalety. Kelnerzy będą też opiekunami i przewodnikami dla gości podczas kolacji. Uczestnicy, którzy zechcą ich przywołać będą używać dzwonka. Szef Kuchni przygotuje dania w stylu fusion. Wszystkie potrawy będą wykonane zgodnie z zasadami slow food. Każdy z uczestników otrzyma zestaw składający się z przystawki, dania głównego i deseru oraz wybranego przez siebie napoju. Jednak to, co znajdzie się na talerzach pozostanie tajemnicą. To goście, delektując się przygotowanymi potrawami w ciemnościach, po zakończeniu kolacji będą mieli odgadnąć, co tak właściwie jedli. Podczas jedzenia nie będzie możliwe używanie telefonów komórkowych, zegarków fluorescencyjnych, oraz innych przedmiotów mogących być nawet znikomym źródłem światła. Po kolacji uczestnicy będą mieli okazję spotkać się z Szefem Kuchni i porozmawiać o potrawach, którymi się delektowali.

W kuchni molekularnej nie ma miejsca na zwykłe gotowanie smażenie czy pieczenie. Jest za to pole do popisu dla kreatywności i stosowania ściśle naukowej wiedzy. Dlatego zanim w ofercie Molekular pojawi się nowa potrawa czy przepis najpierw eksperymentujemy z nowymi smakami i ich połączeniami, po to żeby uczestnicy naszych imprez mieli zagwarantowaną satysfakcję i wysoką jakość obsługi.

Pozdrawiamy gorąco!

degustacja

Translate »